Základní umělecká škola Velké Pavlovice

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10
Benefiční koncert pedagogů ZUŠ
11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Historie školy

Historie školy

Hudební školství v našem městě má dlouholetou tradici.

Škola byla založena v roce 1949 velkopavlovickým rodákem panem Karlem Francem, vynikajícím hudebníkem, který studoval hru na housle ve Vídni. Stal se prvním ředitelem velkopavlovické hudební školy a za jeho dvanáctiletého působení se zde rozvíjela především houslová hra sólová i souborová. Ohlasy pamětníků na toto období jsou velmi příznivé, byly pořádány koncerty a besídky ve Velkých Pavlovicích i v okolí, bývalí žáci rádi vzpomínají na hudební produkce smyčcového orchestru při oslavách křesťanských svátků. V 50. letech v hudební škole vyučovalo kromě ředitele Karla France mnoho dalších pedagogů - František Jaborník, Josef Fribert, Drahomíra Kottová, Josef Horák, Bronislava Švyhnosová, Vilma Chvistková, p. uč. Matuška a Tůma, Antonín Horáček, Josef Nádeníček, Josef Horák, Jarmila Špačková a Oldřich Jeřábek, který pedagogicky působil ve škole přes 50 let (od roku 1954 do roku 2005).

Od roku 1962 byla škola připojena k hustopečské LŠU (Lidová škola umění) a stala se pouhou pobočkou, vyučovali zde jen 3 učitelé (O. Jeřábek, J. Špačková, J. Kouřil) asi 60 žáků. Hra na housle téměř úplně zanikla a jakoby na čas "vyšla z módy", zájem byl hlavně o hru na dechové nástroje a klavír.

V roce 1996 na žádost MěÚ Velké Pavlovice se škola osamostatnila, aby se mohla více rozvíjet a rozšiřovat výuka hry na hudební nástroje, a tak bylo ke spokojenosti občanů navázáno na tradice našeho města. Ředitelkou školy byla jmenována Milena Karberová, vyučoval zde velkopavlovický rodák pan František Marek, trumpetista ostravského divadla, znamenitý a všemi vyhledávaný pedagog žesťových nástrojů. Dalšími pedagogy byli manželé Jarošovi, M. Čech, T. Hanzálková, J. Řádková, H. Průdková, Š. Staňková, R. Veverka. V tomto období byl zřizovatelem již nově pojmenované ZUŠ (Základní umělecká škola) Školský úřad v Břeclavi.

V současné době je zřizovatelem Jihomoravský kraj a místo ředitele zastává od školního roku 2024-2025 Mgr. Tomáš Damec.

 

Současné vize školy:

 

1. Oblast vzdělávání – klíčová oblast, rozšíření nabídky vzdělávacích oborů, návrat tanečního oboru a sborového zpěvu. Rozšíření o výrvarný a dramatický obor. Dále např. DVPP  v oblasti IT technologií, podpora odborného růstu pedagogů.

 

2. Oblast personální strategie – profesní pedagogická supervize, zapojení pedagogů do procesu spolutvůrců vize školy, důraz na kolektivní spolupráci. Přijímání nových pedagogů a nárůst úvazků pedagogů.

 

3. Oblast materiální a ekonomická – zhodnocení efektivity hospodaření se svěřenými prostředky v rámci rozpočtu školy, aktivní přístup k získávání dalších finančních prostředků (např. vhodné programy EU, MŠMT, sponzorské dary apod.) pro uskutečnění v prvé řadě vytyčených krátkodobých a střednědobých cílů.

 

4. Rozvoj vztahů se školskými institucemi, které poskytují navazující odbornou profilaci (např. konzervatoře, střední pedagogické školy apod.), a s dalšími institucemi města a regionu (institucemi obecně kulturního zaměření aj.).

 

5. Efektivní komunikace se zřizovatelem školy.

 

6. Aktivní účast ve veřejném kulturním životě města a regionu, vzhledem k atraktivní poloze budovy školy v rámci města Velké Pavlovice.

 

Škola má k dispozici samostatnou budovu, která je v současné době již na pokraji své životnosti. Obec a vedení města Velké Pavlovice nechalo zpracovat projekt výstavby nové polyfunkční školní budovy, jejíž stavba by se měla realizovat na školních a přilehlých pozemcích v následujících letech. Naší velkou vizí do budoucna je tedy úspěšná realizace této stavby a přemístění naší školy do nových reprezentativních a funkčních prostor.